czwartek, 10 maja 2012

Galette aux asperges


...czyli placek ze szparagami :)

Pomysł, aby stworzyć to cudo tkwił we mnie od chwili, gdy wpadło mi w ręce mnóstwo archiwalnych numerów Elle a table (wydanie francuskie). Fotografia była tak zachęcająca, że postanowiłam, że jak tylko na targu pojawią się szparagi, to muszę zrobić ten przepis (tak samo jak kilkadziesiąt innych, które mi wpadły w oko:)

Dziś nareszcie stanęłam w kuchni z gazetą w ręku i wszystkimi potrzebnymi składnikami. Efekt końcowy jest taki, że jedyną rzeczą, która łączy oba przepisy - mój i proponowany przez Elle - są... szparagi ;)

Nie mogłam się oprzeć pokusie i postanowiłam dodać potrawie trochę koloru i charakteru - dorzuciłam plastry sera Langres z soczyście pomarańczową pleśnią. Taki placek to wręcz idealna okazja, aby uszczuplić moje serowe zapasy. Muszę robić to sprawnie, na oku mam jeszcze przecież 12 kolejnych (i tylko 1 miesiąc)! Poza tym po ostatniej sesji robienia tapenady, zostało mi trochę kaparów i anchois... miałam je tak zostawić?! :) Do tego różowy czosnek, którego pół kilo przywiozłam z ostatniej wyprawy do Lautrec, które słynie z jego uprawy.

Elle proponuje zrobić z ciasta francuskiego coś w stylu dużego pieroga ze szparagami w środku. Ja widziałam to bardziej w wersji 'galette', którą podpatrzyłam na pięknym blogu Tartelette (jej wersja jest z pomidorami). No cóż. To się chyba nazywa "inspiracja" :p



Galette aux asperges
inspirowane przepisem na 'chausson aux asperges', Elle a table, numer 58

gotowe ciasto francuskie
500 g zielonych szparagów
1 cebula
3 ząbki czosnku
100 g sera pleśniowego (u mnie Langres)
100 ml śmietany
3 łyżki kaparów
4-5 filecików anchois
masło do smażenia (w końcu to sekret kuchni francuskiej, prawda?:))
sól, pieprz, ulubione zioła

  • Formę do tart posmarować masłem, a następnie wylepić ciastem francuskim. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 15 minut w temperaturze 210 stopni.
  • W międzyczasie pokroić cebulę i czosnek w drobną kostkę. Szparagi pokroić na mniejsze kawałki. Podsmażyć warzywa na maśle przez około 5 minut.
  • Na podpieczone ciasto wysypać podsmażone warzywa, dodać kapary i pokrojone w drobne kawałeczki anchois. Doprawić pieprzem i ziołami (uważać z solą - anchois są już słone). Wszystko przykryć plastrami sera i kleksami śmietany. Zawinąć brzegi ciasta w nieregularny sposób i wstawić z powrotem do piekarnika na kolejne 15 minut.
  • Bon Appétit!

Panorama Lautrec - stolicy różowego czosnku.

6 komentarzy:

  1. Fantastycznie wygląda:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Haha, też bym się pewnie skusiła na całą porcję! Placek wygląda świetnie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziekuje serdecznie:) Milej niedzieli zycze!

      Usuń
  3. Świetny ten placek. Z chęcią bym go spróbowała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety chyba szparagów w tym roku nie uraczymy... :(

      Usuń